Lütfen bekleyin..

Foto GaleriVideo Galeri


6 - 9 Ay Bebek Beslenmesi

6 - 9 Ay Bebek Beslenmesi - 6 - 9 Aylık Bebeğin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

04 Ocak 2015 21:50
+ -

6 - 9 aylık bebeğin temel besin kaynağı anne sütü olmalıdır.
6 - 9 Aylık Bebeğin 1 Günlük Besin İhtiyacı
Anne sütü + 2 öğün katı gıda verilmelidir.
Bebeğinizin günlük beslenmesinin 2/3 ünü anne sütü oluşturmalıdır. Geriye kalan 1/3 lük kısmı ise 2 öğün halinde katı gıda olmalıdır.

Bebeklere 6 - 9 ay arasında vereceğiniz katı gıda miktarı günde en fazla 2 öğünü geçmemelidir. Bir öğünde en fazla 100 ml (1 çay bardağı) katı gıda verilmelidir. Diğer öğünler mutlaka anne sütü olmalıdır. Anne sütü yoksa veya yetersizse, katı gıda miktarını arttırmak yerine devam sütü tercih edilebilir. Anne sütünün yerine, katı gıda verilmesi, ileriki yaşlarda obeziteye yol açabilir.

1 yaşından küçük bebeklere mecbur kalmadıkça inek sütü verilmemelidir.
1 yaşından küçük bebeklerde inek sütü veya keçi sütü tüketimi demir eksikliğine ve kansızlığa neden olmaktadır.

6 - 9 Aylık Bebeğin Katı Gıdayla Beslemesinde Temel Kurallar
* Katı gıdalara 6. aydan itibaren başlanmalıdır. Katı gıdaya başlandığında, anne sütü kesilmemeli ve azaltılmamalı, 2 yaşına kadar anne sütü vermeye devam edilmelidir. Anne sütünün yetmediğini düşündüğünüz durumlarda doktorunuzun önerisiyle devam sütü kullanabilirsiniz.
* Katı gıdaya geçiş, tek çeşit gıda ile başlanmalı ve yavaş yavaş arttırılmalıdır. Katı gıdalar kaşıkla verilmelidir.
* Katı gıdalara, sebzeli tahıl çorbası, meyve püresi veya yoğurt ile başlanabilir. Başlangıç için; baklagiller ve çilek gibi alerji riski taşıyan besinler tercih edilmemelidir.
* Günde 2 öğün katı gıda yeterlidir. Daha fazla katı gıda vermek, bebeğiniz için en faydalı besin olan anne sütü alımını azaltır.
* 6 - 9 aylık bebeğinizin midesi onun yumruğu kadardır. Bu yüzden bir öğünde vermeniz gereken katı gıda miktarı, bu ölçüye göre ayarlanmalıdır.
* Bebeklere 1 yaşına kadar bal ve çay verilmesi uygun değildir. Gıdalara şeker ve tuz ilave edilmemelidir.
* Katı gıdaların içerisine bebekler için önemli bir besin olan eti de eklemek önemlidir.
* Su + Pirinç Unu + Şeker karışımı ev mamalarından kesinlikle kaçınılmalıdır.
* Beslenme zamanı aynı zamanda sevgi ve öğrenme zamanıdır. Bebeğinizi teşvik ederek sabır ve keyifle besleyiniz.

6 - 9 Ay Bebek Beslenmesi - 6 - 9 Aylık Bebeğin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?
Bebeğinize anne sütü vermeye devam edin.Genel olarak anne sütü ilk 6 ay için ideal bir besin kaynağıdır. Fakat 6 aydan sonraki bebekler yalnızca anne sütüyle büyümelerini sürdüremezler. Ek gıdalara başlanması gerekir.
Bebekler 6 aylık iken ağızları yarı katı gıdaları kabul etmeye uygun hale gelir. Dişler belirginleşir ve dil artık katı gıdaları dışarı atma refleksini kaybeder. Mide ve barsak sistemleri nişastayı daha iyi hazmetmeye başlar.
Ek beslenmeye bebek 6 aylık olduğunda başlayın. 6 aylık bebeğe ilk verilecek ek gıda yoğurttur.
Emzirdikten sonra bebeğe yoğurt verilebilir. 2-3 gün sonra yoğurda alışmış olan bebeğe bir tatlı kaşığı meyve suyu başlanır. Meyve suyunun miktarı yavaş yavaş artırılır.
Bebekler Neden Ek Gıdaya İhtiyaç Duyarlar?
Anne sütü miktarındaki azalma;

Yapılan çalışmalara göre eğer anne yeterince besleniyorsa, anne sütü bebeğe ilk 6 aya kadar yeterlidir. 6. aydan sonra bebek, anne sütünden ihtiyacı olan enerji, protein ve diğer besleyici faktörleri yeterince alamaz. 6. aydan sonra ek besinlere başlanmalı ve bebek 2 yaşına gelene kadar emzirilmelidir.
Bebeğin besin ihtiyacındaki artış;
Ek beslenme yapılmadan sadece anne sütü verilmeye devam edildiği takdirde demir eksikliği anemisi gibi bazı problemler ortaya çıkabilir.
Bebekler artık sıvı olmayan yarı katı gıda maddelerini kabul edebilecek duruma gelir;
Bebekler 6. aydan itibaren yarı katı gıdaları kabul edebilecek hale gelirler ve kaşıkla verildiğinde gıdaları geri çıkarmazlar.
Bebekler kendi bağışıklık sistemlerini geliştirmek zorundadırlar;
Bebekler yaşamlarının ilk aylarında, annelerinden aldıkları koruma faktörleriyle hastalıklara karşı korunurlar. Bu koruma 4-5. aydan itibaren kaybolur. Dış ortamdaki mikroplarla karşılaşmaları sonucu kendi bağışıklık sistemlerini geliştirirler.
Bebekler annelerinden daha bağımsız hale gelirler;
Ek gıda ile beslenme döneminde, bebekler daha bağımsız ve hareketli olurlar, bu onların çevredeki mikroorganizmalar ile temas etmelerini kolaylaştırır. Bu nedenle bebekler daha sık enfeksiyon hastalıklarına yakalanırlar. Bu hastalıklar arasında ishal önemli bir yer tutar.
Bu dönemde yetersiz beslenen bebekler daha kötüye gidebilir ve malnütrisyon (beslenme yetersizliği) görülebilir. Bu durum, bebeklerin yetersiz kilo alımı ve bazen de kilo kaybı ile birlikte büyüme ve gelişme tablolarının duraksamasıyla kendini gösterir.
Bebeklere değişik lezzetlerde ve tarzlarda yemekler sunmak, çocukluk çağındaki yemek sevmeme alışkanlığını önlemede yardımcı olur.
Bebeğin dişlerin çıkmaya başlamasıyla, katı ek gıdalar da verilmeye başlanır. Bilindiği gibi 6. aydan sonra anne sütündeki demir miktarı azalır. Bu açığı kapatmak için demir ihtiva eden ek gıdalar bebeğe verilmelidir. En iyi demir ihtiva eden gıda kırmızı ettir. Kırmızı et, bebeğe, kıyma şeklinde sebze çorbasına katılarak verilebilir. Kıyma yerine çorbaya iyice kıyılmış karaciğer de katılabilir. Bir çay kaşığı ile başlanan karaciğer daha sonra yavaş yavaş artırılarak verilebilir.
Eğer aile bütçesi et almaya uygun değilse; et yerine fasulye, nohut, mercimek, bezelye veya üzüm pekmezi gibi gıdalar verilebilir. Bu gıdalar da içlerinde yüksek oranda "demir" ihtiva ederler.
6. aydan itibaren kahvaltı başlanır. Haftada 2 kez yumurta sarısı verilebilir. Alerjik olabileceği için bir yaşından önce beyazı tavsiye edilmemektedir. Ek gıdalara alışan bebeklere, balık ve kıymalı yağsız sebze yemekleri de verilebilir.


Konu İle İlgili Diğer Konular...
9 - 12 Aylık Bebek Beslenmesi İçin Muzlu Yoğurt Hazırlama...
9 - 12 Aylık Bebek Beslenmesi İçin Kahvaltı Hazırlama...
6 - 12 Aylık Bebek İçin Mercimek Çorbası
6 - 12 Aylık Bebek İçin Bulgurlu Sebze Çorbası
6 - 12 Aylık Bebek İçin Etli Tarhana Çorbası
6 - 12 Aylık Bebek İçin Yoğurt Çorbası
6 - 12 Aylık Bebek İçin İrmikli Muhallebi
6 - 12 Aylık Bebek Beslenmesi İçin Yoğurt Hazırlama...

  • Bu haberi paylaşın:
YORUM YAZ
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Bu habere henüz bir yorum yapılmamıştır, ilk yorumu eklemek için yukarıdaki formu doldurunuz
Benzer Haberler
Çin takviminin bebeğin cinsiyetini belirlemesi için kullandığı tablonun asl..
Gebelik öncesi ve gebelik döneminde yetersiz ve dengesiz beslenmenin, anne ..
Hamilelikte aldığınız kiloyu değerlendiriniz...


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=