Lütfen bekleyin..

Foto GaleriVideo Galeri


0 - 6 Aylık Bebek Beslenmesi

Anne sütü ilk 6 ay bebek için ideal bir besindir ve iyi beslenen bir annenin bebeği için tek başına yeterlidir. Bebekler için en iyi besin anne sütüdür!

04 Ocak 2015 21:45
+ -

Doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde bebek emzirilmeye başlanmalıdır. Doğumdan hemen sonra bebeği kucaklamak anne ve bebek arasında sıkı bir bağ oluşturur ve kucaklanan bebek doğal olarak memeyi bulur ve emmeyi öğrenir. Anne sütü alan bebeklerde güven duygusu gelişir, psikolojik olarak bebek daha huzurludur.
Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt (halk arasında ağız olarak bilinir) bebeği ishal, öksürük, soğuk algınlığı ve diğer hastalıklardan korur. Ağız, bebeğin ilk aşısıdır. İlk günlerdeki ağız sütü azdır, ancak bebeğin tüm ihtiyacını karşılar. Bu dönemde bebeğe şekerli su, mama, inek sütü veya başka gıdalar verilmemelidir. Bu gibi ek besinlerin verilmesi bebeği hastalandırabilir ve iştahını keser.
Bebeklere ilk 6 ay içinde mutlaka anne sütü verilmelidir. Anne sütü bebeğin ilk 6 ayında ihtiyacı olan her türlü besin değerine sahiptir. Anne sütü emen bebeklerde kansızlık görülmez, çünkü anne sütünde kansızlığa karşı yeterli miktarda demir vardır. Anne sütünde bebeğin büyümesi için gerekli olan maddeler inek sütündekinden daha fazladır. 6. aydan sonra anne sütüne ilave olarak ek gıdalara başlanabilir. Anne sütünde yeterli miktarlarda vitamin, protein, yağ, demir ve benzeri maddeler vardır. Yeterli miktarda su içerdiği için, çok sıcak iklimlerde dahi ayrıca bebeğe su vermeye gerek yoktur.
Ek gıda başlandıktan sonra anne sütü 1-1,5 yaşına kadar bebek için önemli bir enerji ve besin kaynağıdır. Özellikle bebeğin hasta olduğu dönemlerde anne sütü bebeğe rahatlık sağlar, sindirimi kolaydır ve daha iyi hazmedilir. İshal ve Üst Solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarının daha kolay iyileşmesini sağlar.
Anne sütü daima taze, temiz uygun ısıdadır, hastalıklardan korur, doğal besinlerden içeriği en mükemmel olan gıdadır. Emzirme çene ve diş sağlığı için yararlıdır, konuşmayı kolaylaştırır. Anne sütünün sindirimi kolaydır. Çünkü içinde inek sütünde ve hazır mayalarda bulunmayan lipaz enzimi gibi sindirimi kolaylaştıran enzimler vardır. Dolayısı ile anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık ve gaz sancısı daha az görülür.Anne sütü sterildir ve bebeğe doğrudan verildiği için mikroplarla karşılaşma olasılığı azdır.
Annenin bebeğini emzirmesi kendi sağlığı açısından da iyidir. Emzirmeye erken başlayan kadınlarda, doğumdan sonra uterus (rahim) küçülmesi çabuklaşır, kanama erken kesilir. Emziren kadınlarda over ve meme kanseri daha az görülür.
Eğer bebek anne sütü almıyorsa;
4. ayda yumurta sarısı başlanır. Katı pişirilmiş yumurtanın sarısının önce 1/8'i sütle ezilerek verilir. Miktar yavaş yavaş artırılır.
5. ayda; 4. ayda verilen ek besinlere ilave sebze çorbasına başlanır. Mevsimine göre, patates, havuç, kabak veya ıspanak bebeğe verilebilir. Bir süre sonra bu çorbaya bir tatlı kaşığı bulgur veya pirinç eklenerek pişirilebilir. Ayrıca 5. ayda; acısız tarhana çorbası, pirinçli ve yoğurtlu çorbalar bebeğe verilebilir. Bir çorba kaşığı ile başlanıp yavaş yavaş miktarı artırılır. 5. ayda, meyve suyu yerine meyve püresi de tercih edilebilir.
6. ayda, 4 ve 5. aylarda verilen besinlerin yanı sıra tüm aile için acısız pişirilen mercimek çorbası bebeğe verilebilir veya bir çorba kaşığı mercimek sebze çorbasına katılarak pişirilebilir. Küçük bir miktar kıyma, çorbalara eklenir.

"Bebeğiniz için ideal besin anne sütüdür."

Bebeğinizi her istediğinde, her ağladığında emziriniz.
Gece uyuyor olsa dahi mutlaka en az 3 saatte bir uyandırıp emzirmeye devam ediniz.

Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi önerilir,
2 yaşına kadar anne sütü vermeye devam edilmelidir.

Bebeğiniz günde 6-8 kez idrar yapıyorsa, ilk 6 ay boyunca ağırlığı ayda en az 500 gram ya da haftada 150-200 gram artıyorsa, annenin sütü yeterlidir.
Bebeğinizin yeterince kilo almadığını, sütünüzün yetmediğini düşünüyorsanız katı gıda vermeyin, hekiminize danışınız.

Anne sütü, bebeğinizin gelişimi için gerek duyduğu tüm içeriğe sahiptir. Ayrıca bebeğinizin hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar ve zihinsel gelişiminde çok önemli rol oynar.

Bir yaşında küçük bebeklere mecbur kalmadıkça inek sütü verilmemelidir.
Bir yaşından küçük bebeklerde inek sütü ve keçi sütü tüketimi demir eksikliğine ve kansızlığa neden olmaktadır.

İlk 6 ay, anne sütü eksikliğinde katı gıda verilmemelidir.
6. aydan önce katı gıdaların verilmesi, bebeğinizin anne sütü alımını azaltabilir.
Bebeğin sindirim sistemi ve böbrekleri yeterince olgunlaşmadığı için ileride oluşabilecek hastalıklar açısından risk oluşturur. Obezite nedenlerindendir.

  • Bu haberi paylaşın:
YORUM YAZ
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Bu habere henüz bir yorum yapılmamıştır, ilk yorumu eklemek için yukarıdaki formu doldurunuz
Benzer Haberler
Çin takviminin bebeğin cinsiyetini belirlemesi için kullandığı tablonun asl..
Gebelik öncesi ve gebelik döneminde yetersiz ve dengesiz beslenmenin, anne ..
Hamilelikte aldığınız kiloyu değerlendiriniz...


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=