Lütfen bekleyin..

Foto GaleriVideo Galeri


Hamilelikte 8.Ay

Ay Ay Hamilelik Belirtileri - Aylara Göre Gebelikte Meydana Gelen Değişiklikler

28 Ocak 2015 22:07
+ -

Gebelikte 8. Ay
Haftaların ilerlemesi gün boyu yaptığınız her şeyi etkiler. Bu nedenle vücudunuzu dinleyin ve işleri ağırdan almaya çalışın.

HAMİLELEĞİN SON DÖNEMLERİNE UYUM SAĞLAMAK
Vücudunuzun isteklerinin artmasından dolayı, kendinizi yine yorgun hissetmeniz olasıdır. Fırsat bulduğunuz anda dinlenin. Yapabilirseniz saatte bir ya da iki saatte bir ayaklarınızı yukarı kaldırın. Pelvis eklemleriniz doğuma hazırlık aşaması için genişliyor. Bu nedenle biraz ağrı ve sızınızın olması normaldir. Ani hareketlerden kaçınmalısınız. Sabahları yataktan katlığınız vakit bacaklarınızı birleştirerek aşağı yuvarlayın ve yere basın. Böyle yapmanız pelvisinize zarar vermenizi engelleyecektir. Bebeğiniz hala çok hareketlidir,artık yerinin dar olduğunu sizde hissedeceksiniz.Bebeğiniz birkaç hafta önce yaptığı gibi rahminizin içinde taklalar veya kol ve bacak hareketleri yapmak yerine, vücuduyla bütün olarak yer değiştirir ya da büzülür.

Hamileliğin 8. ayında anne adayı neler yaşar?
Gebeliğin 8.ayı geldiğinde, anne adayı artık giderek ağırlaşmıştır ve hareketleri kısıtlanır haldedir. Bu aylarda fiziksel aktivitelerde bir miktar kısıtlanma olacağı gerçektir.
Anne adaylarına, çok zorunlu değillerse, 8.ay tamamlandığında aktivitelerini kısaltmalarını isteriz. Yüzme gibi aktivitelerin yapılmasını, otomobil kullanmayı fazla önermeyiz.
Bu ayda dikkat edilecek konulardan bir tanesi, daha önce ortaya çıkmamış şeker problemidir. Çok hızlı büyüyen iri bir bebek, ultrasonda tespit edildiği zaman, anne adayı bu ayda şeker yönünden mutlaka tekrar değerlendirilmelidir.
* Geceleri çok iyi uyuyamıyor olabilirsiniz. Bu nedenle gün için de kendinizi yalnız hissedebilirsiniz.
* Mesaneniz üzerinde baskı olduğu için gece birkaç kez idrar ihtiyacı için uyanmanız gerekebilir. Öksürürken,hapşırırken,veya gülerken bir miktar idrar kaçırmanız da olasıdır.
* Bazen bacak bacak üstüne attığınızda veya ayakta kaldığınızda bebeğin ağırlığından dolayı pelvisiniz ağrıyabilir.

SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER
İğne batar gibi ağrılar
Gün içinde fazla koşuşturmayın. Ani hareketler iğne batar gibi ağrıları artırır ve kolayca nefes nefese kalırsınınız.
Çatlaklar
Bu tür çatlaklar doğumdan sonra solarlar, yine de önlem olarak parfümsüz vücut losyonları kullanmak cildi nemlendirecek ve kaşıntıları giderecektir.
Sırt ağrısı
Gebeliğin son haftalarında sık rastlanan bir sıkıntıdır.Rahatlamanız için ,pelvisiniz aşağıda kalacak şekilde dik durun böylece ağırlığınız topuğunuza ve ayak parmaklarınızız köküne dağılmış olur.
Mide ekşimesi ve hazımsızlık
Gün içinde meyvelerden oluşan birkaç öğün yiyin.Mümkünse şekerli,yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durun

ANNENİN HİSLERİ
Gün içinde bebeğinize dokunarak uzanabileceğiniz yarım saatlik bir süreyi kendinize ayırmak için emin olun.
Bebeğinizle bağ kurun
Bebeğinizle sizin aranızdaki sevgi bağı doğumdan sonra oluşan bir bağ değildir.Bu bağ bebeğin ilk oluşumundan itibaren kurulmaya başlar.Bu bağı kuvvetlendirmek için,son haftalarda ,onu kucağınızda tutmadan önce kendinizi ona yakın hissetmenizin bir yoludur.
Gevşeme teknikleri
Rahat bir şekilde gevşeyebilmeniz için ,bulunduğunuz odanın sıcaklığının yeterli olmasına özen gösterin.
* Sizi dinlendiren bir müzik çalın.
* Oturur vaziyetteyseniz ,yavaşça nefes verirken omuzlarınızı düşürmeye konsantre olun.Bu hareket ,aynı zamanda her emzirmeden önce uygulanabilecek rahatlatıcı bir alıştırmadır.
* Sağ bacağınızı büyük bir yastıkla destekleyerek ,sol tarafınıza yatın ve alttaki bacaklarınızı gereken üstteki bacağınızı bükmeye çalışın.
* Nefes alıp vermeye odaklanın. Özelliklede düzenli bir ritimle nefes vermeye dikkat edin.
* Düşüncelerinizi bebeğinize yöneltin. Bebeğinizin karnınızın içinde kıvrılmış, doğmayı ve size kavuşmayı beklediğini düşleyin.

BEBEĞİNİZ BÜYÜYOR
32. Haftadan sonra bebeğinizin mimikleri oldukça gelişir. Bebeğin yüzü dolgunlaşır ve buruşuklardan arınır. Bebek rahminizde baş aşağı bir şekilde olabilir. Ve eğer öyleyse doğuma kadar öyle kalır.

BEBEĞİNİZİN GÖRÜNÜŞÜ
Bebeğin eskiden kırmızı olan cildi artık normal ten renginde ve daha az saydamdır . Cildinin altında depolanan yağ tabakası doğduğu zaman bebeğe enerji vererek vücut ısısını ayarlamasına yarar. Bebeğin kol ve bacakları şimdi daha orantılıdır . Çoğu zaman bacaklarının çenesine doğru çeker öylece kalır. Rahminizin içinde eskisi gibi hareket edemeyecektir. Bu pozisyon rahimde en rahat oturabildiği pozisyondur. Bebeğiniz tekme atmaya ve kollarını hareket ettireceğinden bazı hareketleri hissetmeniz gerekir ama , ileriki haftalarda yeri daralacağından daha az hareketli olabilir. Bu da sizin kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. Bu evrede cildi koruyucu bal mumsu bir vernik tabakasıyla kaplıdır. Saçlar ise başını kaplamaya devam eder.

BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİ
Bebeğin organları büyüyüp gelişmeye devam eder. Bir çoğu bu evrede tamamen gelişmiştir. Akciğerleri gelişimini tamamlamadığından bu hafta da doğacak olursa nefes almasına yardımcı olması içinde bir hava sitemine ihtiyaç duyar. Beyni merkezi sinir sistemi çok hızlı bir oranlı gelişmeye devam etse bile ince noktalar içinde birkaç hafta daha gerekir. Bu durum erken doğan bebeklerin emme reflekslerinin zayıf olmasından biridir. Bebeğin gözleri daha da olgunlaştığı içinde iris tabakası genişler ve büzülür .Böylece bebek karanlık ile aydınlığı ayırt edebilir , hatta tepki verebilir.

BEBEĞİNİZ BÜYÜYOR
* Bu hafta bebeğin hareketleri zirvededir. Ama bundan sonra bebeğiniz daha hızlı büyüdüğü için eskisine oranla daha az hareket edecek rahminizin içindeki boşluklar daha da kıymetlenecek.
* Bu evrede beyni de çok gelişir .
* Bebeğin kemikleri sertleşmesine rağmen kafatası kemikleri birleşmeden kalarak dar doğum kanalındaki çıkışı sırasında birbirine uyumlu bir şekilde hareket eder.
* Bebeğin tırnakları tamamen gelişmiş olabilir .
* İnce vücut tüyleri kaybolur.
* Gözlerindeki iris tabakaları ışığa tepki verip büzülüp , genişlemeye başlar.
* Ağırlığı bir nokta 1. 9 kg civarındadır. Ama bundan sonra büyüme hızı oldukça fazladır ve gelecek ay ya da 6 hafta içinde beden ölçülerini ikiye katlayabilir.
* Bu evrede bebeklerin anne karnındaki kontrolleri onların bazen rüya görerek uyuduklarını gösterir.
* Yaklaşık 800 ml. Amniotik sıvı ile çevrilidir. Bebek büyüdükçe bu miktar daha da azalacaktır.

BEBEĞİNİZİN DURUŞU
Bu haftada bebeğiniz doğum içinde pozisyon alabilir. Doğumdan önce tekrar hareket edebilecek olmasına rağmen bebeğinizin baş aşağı durduğunu bilmek anneye güven verir. Bebeğin başı yukarıda ise endişe etmeyin doğum esnasından önce dönme şansı çok fazla olur.

BEBEK BAŞ AŞAĞI MI ?
Hamileliğin bu evresinden itibaren bir çok bebek baş aşağı döner , doğum esnasına kadar öyle kalır. Ceninin normal duruşu baş aşağı olarak bilinir. Bu pozisyonun açıklaması bebeğin başının pelvise doğru aşağı bakması poposunu diyaframınızın altında yukarı doğru durması . bacaklarının ise çenesine ve göbeğine doğru bükülmüş haldedir. Anne doğu öncesi kontrole gittiğinizde bebeğinizin batınınızda hala başı yukarda durduğunu söylerlerse endişe etmeyin. Birçok bebek doğuma birkaç hafta kala hatta birkaç gün kalana dek böyle durur. Ve bebeklerin yalnızca % 5 i doğum esnasında kuyruk pozisyonunda ya da makat gelişinde olur.

NE YAPABİLİRSİNİZ ?
Bebek kuyruk pozisyonunda kalırsa , bebeğin baş aşağı pozisyonuna geçmesinde onu yönlendirmek için bazı alıştırmalar yapabilirsiniz. Ayrıca yürüyüş de yapmak anneye iyi gelecektir. Bir doğum uzmanı tavsiyesi ile bebeğinizi döndürmeyi deneyebilir. Bu müdahaleye sefalik çevirme denir. Bebeklerin tekrar eski kuyruk pozisyonlarına dönme olasılığı olmansa rağmen başarılı olabilir. Doktorunuza bunun siz ve bebeğinizin için uygun olup olmadığını danışın . Eğer gittiğiniz sağlık kurumunda bu imkan yoksa , başka bir hastaneye başvurabilirsiniz. Gebeliğinizin 39 veya 40 . haftasında bebeğinizin pozisyonu hala kuyruk pozisyonunda ise normal doğum ile sezaryen doğum arasında karar vermek için doktorunuza danışmalısınız.

  • Bu haberi paylaşın:
YORUM YAZ
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Bu habere henüz bir yorum yapılmamıştır, ilk yorumu eklemek için yukarıdaki formu doldurunuz
Benzer Haberler
Disleksi Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri ve Tedavisi
Formül Mamaya Tahammülsüzlük Belirtileri
Bebekler için en iyi mama yoktur. Ancak bebeğe uygun olan mama vardır.


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=