Lütfen bekleyin..

Foto GaleriVideo Galeri


Hamilelikte 7.Ay

Ay Ay Hamilelik Belirtileri - Aylara Göre Gebelikte Meydana Gelen Değişiklikler

28 Ocak 2015 22:03
+ -

Gebelikte 7. Ay
ANNEDEKİ DEĞİŞİKLİKLER
Büyüyen karnınızda hareket etmeye alışmış olsanız bile 28. hafta , genelde gebeliğinizin günlük yaşamınızı etkilemeye başladığı aşamadır.

İYİ GÖRÜNMEK
Birçok anne adayı ayna karşısında göbeklerini beğeniyle seyrederek saatler geçirirler. Artık göğüslerinizin eskisine oranla o kadar irileşmiştir ki , büyük ihtimalle gurur duyacağınız bir dekolteniz olmuştur. Yeni dış görünüşünüzü ortaya çıkaran şeyler düşünün. Moralinizin yüksek olmasını istiyorsanız ise kolyeler, küpeler, size uygun saç modelleri sizi kendinize daha rahat hissettirebilir.

Hamileliğin 7. ayında anne adayı neler yaşar?
Gebeliğin 7.ayı geldiğinde, anne adayları psikolojik bir rahatlama içerisine girebilirler. Erken doğum tehditlerinin en fazla yaşandığı aylar bu aylar olmasına rağmen, bebeğin de doğduğunda hayatta kalması için kritik aylar bu aylardır.
28.haftadan önce olacak doğumlarda, bebeğin doğum sonrası kaybedilme olasılığı çok yüksektir. Akciğer, anne karnında en yavaş oluşan organdır. Bu da 28.haftadan sonra hızlanarak artar.
Bu ay bizim için en önemli kriter, anne adayında ciddi bir idrar yolu iltihabı olmaması, vajinal akıntının gerçekleşmemesi, ritmik ağrıların bulunmamasıdır.
* Bundan sonra sağlık ekibine (ebe , doğum uzmanı gibi) her iki hafta da bir, 36. haftadan itibaren ise haftada bir görmeniz gerekecektir.
* Göğüslerinizden kolostrum sızabilir .Bazı anne adaylarının bebek doğana kadar kolostrum üretmeye bilir.
* Rahminizin ciğerlerinize ve diyaframınıza yaptığı basınç nedeniyle , kendinizi zorladığınız zamanlar nefes nefese kalabilirsiniz.
* Bacaklarınızın yaptığı basınç varisli damarların ortaya çıkmasına neden olur.

SIKINTILARINIZI NASIL HAFİFLETEBİLİRSİNİZ.
* Basur ( hemoroid ) : Bol meyve yiyin ve bol su için . Eğer demir ilaçları , peklik çekmenize sebep oluyor veya hemoroid riskinizi arttırabiliyorsa bunu sağlık uzmanı ile konuşun
* Bacak krampları : Özellikle gece sık olarak ortaya çıkar. Bacağınızı düz tutun ayak bileğinizi kıvırın ve baldırınızı masaj yapın.
* El ayaklarda şişlik : Ayaklarınız en çok şiştiği öğle sonraları ve geceleri düz ayakkabı giyin çıkarmak sorun haline gelmeden önce yüzüklerinizi de çıkarın .
* Varisli damarlar : Biraz rahatlamak içinde ayaklarınızı yukarı kaldırın ve ayaklarınızın üzerinde yüksek de kalacak şekilde yatırın. Varis çorapları da faydalı olabilir.

ANNENİN HİSLERİ
Bütün anne adaylarının endişe kaygıları olabilir. Fakat bu kaygılar uzun zaman ortaya çıkmayabilir. Bir çok anne adayı sıkıntılarını söylemekte zorlanabilir.

GEBELİK RÜYALARI
Anne doğumla ilgili olarak bebeğin kusurlu olabileceği hakkında bir çok kaygı yaşayabilir. Diğeri ise bebek zamansız doğabilir endişesidir. Doğuma gidersiniz bebek yoktur ya da , yaşamıyordur . Tüm bunların hepsi işlerin iyi gitmediğini gösteren kehanet olmamakla beraber bir ,kaygıdır.

GEBENİN EGZERSİZ VE DURUŞLARI
Gebelik süresince önceden alışkın olmayanlar için yorucu egzersizler yapmak pek parlak bir fikir olmayacaktır. Hiç egzersiz yapmamış olanlar bile önereceğimiz egzersizleri rahatlıkla yapabilirler.
* Yüzme hayatın her döneminde yapacağınız çok önemli ve mükemmel bir egzersizdir. Gebelikte ise size bu kadar ağır olmadığınız günleri hatırlatır su içinde kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz.
* Yürümek şahanedir. 3 . üç ayınızda bebeği doğuma hazırladığınız pozisyon almasına yardımcı olur.
* Yoga , egzersiz yapmanın ve rahatlamanın en mükemmel bir yoludur. Anne içinde hazırlamış olarak yapılan yogalar mevcuttur.

PELVİK TABAN EGZERSİZLERİ
Gebelik sırasında artan progejesteron seviyesi pelvik taban kaslarınızı yumuşatır. Bu kaslar rahim vajina ve anüs çevresinde olup , en kalın oldukları yer perine , yani apış arasıdır. Bu kasların yumuşaması ve rahim ağırlığı idrar kaçmasına neden olabilir. Her gün alıştırma yapın ve doğumdan sonra hemen bu egzersize başlayın .

PELVİK KASILMASI
Bu alıştırma hem doğuma hazırlamak hem karnı güçlendirmek hem de sırtı ve pelvisi daha esnek kılmak için mükemmeldir.

DOĞRU BİR HAMİLE DURUŞU
Sırtınızı düz tutun kalçalarınız içe doğru , dik durun , böylece baldırlarınız butlarınız ve karın kasların bebeğinizi destekler. İdmanlı kaslar doğumdan sonra daha çabuk eski hallerini alırlar . doğru durmak sindirime de yardımcı olur.

BEBEĞİNİZ ARTIK 28 HAFTALIK
Bebeğiniz 28.haftada doğmuş olsaydı bile ,yaşama şansı her zaman için var olacaktı.Çünkü akciğerleri gelişip olgunlaştığından arada bir yardım almadan nefes bile alabilirdi.Bu haftada bebeğiniz son derece aktif ve muhtemelen siz de karnınızda o canlılığı hissedebilirsiniz.

BEBEĞİNİZ GÖRÜNÜŞÜ
28.haftada bebeğinizin başı vücuduyla daha fazla bir biçimde orantılıdır.Artık bebek doğacağı zamanki görüntüsüne kavuşmuştur.Bebek zamanını şişmanlamakla geçirir ve bütün vücudunu yağlı bir vernik tabakası kaplar. Bu yağlı bebeğin uzun zaman amniotik sıvı içinde kalan cildini korur. Bebek doğduğu zaman bu kremsi yağ tabakası vücudunun bazı bölgelerin de kalabilir. Bebeğin cildi hala buruşuktur. Çünkü tam olarak gelişmesi içinde biraz daha yağa ihtiyacı vardır. Gözler bazen açık bezen de kapalıdır. İris tabakasının rengi artık görünür bir durum almıştır.

BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİ
Bebeğin akciğerleri bu haftalar içinde oldukça iyi gelişir. Hava kesecikleri artık neredeyse şekillenmeye başlamıştır. Sürfaktan denen madde akciğer hücreleri tarafından üretilmektedir. Sürfaktan nefes verildiği zaman akciğerleri esnek tutan bir maddedir. Sürfaktan maddesinin eksikliği erken doğan bebeklerde soluma sorunu ortaya çıkarır. Prematüre doğumlarda sürfaktan üretimini hızlandırmak için bebeğe çoğunlukla steroid enjeksiyonu yapılmalıdır. Bebeğinizin böbrekleri artık tam olarak çalışmakta bir miktar idrar çıkarmaktadır. Bebeğinizin kemik ilikleri alyuvarlarının üretiminden sorumludur. Bebek artık büyüdüğü için onun dış darbelerden koruyacak daha az amniotik sıvısı vardır. Bu nedenle sizin onun hareketlerini daha fazla hissetmeniz anlamına gelmektedir.

BEBEĞİNİZ BÜYÜYOR
* Bebeğiniz bu haftalarda bazen hıçkırır ve siz bunları hissedersiniz. Bu hıçkırıklar büyük olasılıkla bebeğinizin nefes alma egzersizleri yapmasından kaynaklanmaktadır.
* Eğer bebeğiniz erkekse, testisleri aşağıya iner.
* Bazen parmağını emer.
* Plasenta annenin kan dolaşımından dakikada yaklaşık 420 ml kan kullanabilir.
* Bebeğin kol ve bacaklarının hareketleri çoğu zaman karnınızın yüzeyinden belli olur.
* Bebeğinizin cildi hala buruşuktur fakat cildinin altında yağ depolamaya devam eder ve bu zayıf görüntüsü hızla değişir
* Şu an doğduğu zaman sahip olacağından çok daha fazla damak tadı vardır.
* Bebeğinizin beyni ve sinir sistemi çok hızlı bir şekilde gelişir. Artık mesajlar beyninden vücudunun diğer bölümlerine ulaşmaya başlamıştır bile.
* Bebeğinizin dokunma duyusu da artık iyice gelişmiştir.
* Bebeğiniz sahip olduğu alanda kendisini yönlendirme yeteneği geliştirmektedir.
* Bebeğiniz acı, ışık, ses gibi uyaranlara karşı tepki verebilir.

BEBEĞİNİZİN DOĞUM ESNASINDAKİ BÜYÜKLÜĞÜ NE KADARDIR
Bir çok anne adayı bebeklerinin kilosu konusunda endişelidir. Bebeklerinin sağlıklı bir şekilde büyümesini isterler fakat gebeliğin son haftalarında fazla büyük bir bebeği de doğurmaktan kaygılanırlar.

BEBEĞİNİZİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ ETKİLEYEN FAKTÖRLER
Bu bir çok sebebe bağlı olabilir. Bunlardan ilki genetik yapıdır, eğer anne adayı minyon il bebeğinde minyon olma ihtimali vardır. İlk bebekleri normalden büyük ya da küçük olan annelerin sonraki bebekleri de paralelde olabilir. Annenin kendi ağırlığının bebeğin büyüklüğü hakkında size fikir verebilir. İlk doğan bebekler genellikle kardeşlerinden daha küçük olabilirler. Erkek bebekler kız bebeklere göre daha ağır olmaya yatkındırlar. Preeklamsi veya şeker hastalığı gibi her hangi bir sağlık sorununuz varsa bu da bebeğin kilosuna tesir edebilir. Sigara içen anne adaylarının bebeklerini doğum kilosu,sigara içmeyenlere göre genelde daha düşük olmaktadır. Anne adayının beslenme durumu da bebeğin kilosunu etkiler. Ama yetersiz beslenme olmadıkça bebek gelişimini sürdürür.

ANNE NELER YAPABİLİR ?
Sağlık uzmanlarının beslenme konusundaki tavsiyelerine her zaman için kulak vermelisiniz. Bebeğinizin ağırlığını öğrenmek hususunda fazla takıntılı davranmayın.

  • Bu haberi paylaşın:
YORUM YAZ
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Bu habere henüz bir yorum yapılmamıştır, ilk yorumu eklemek için yukarıdaki formu doldurunuz
Benzer Haberler
Disleksi Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri ve Tedavisi
Formül Mamaya Tahammülsüzlük Belirtileri
Bebekler için en iyi mama yoktur. Ancak bebeğe uygun olan mama vardır.


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=