Lütfen bekleyin..

Foto GaleriVideo Galeri


Hamilelikte 6.Ay

Ay Ay Hamilelik Belirtileri - Aylara Göre Gebelikte Meydana Gelen Değişiklikler

28 Ocak 2015 22:01
+ -

Gebelikte 6. Ay
Bu dönem anneyi tanımayan kişilerin bir bebek beklediğinizi fark ettikleri bir evredir. Bu ayda göbeğiniz daha çok belli olur.
Hamileliğin 6. ayında anne adayı neler yaşar?
Hamileliğin 6.ayında, anne adayı artık vücudunda oluşan değişikliklerin çok net farkındadır. Otobüslerde yer verilen anne adayı pozisyonuna gelmiştir.
Bu aylarda, bizim için en önemli takip edilmesi konulardan bir tanesi, tansiyon ve şeker problemidir. Özellikle bu ayda bacaklarda ve ellerde çok hızlı ve abartılı bir şişme mevcutsa, gebeliğe bağlı yüksek tansiyonun, eski tabirlerle gebelik zehirlenmesinin belirtisi olabilir.
Bu nedenle, anne adaylarına, haftada bir ya da iki gün, evde dijital aletleriyle tansiyonlarını ölçmesi önerilir.
• Rahim tepesi (funtus) göbek çukurunuzun üstündedir.
• Bebeğiniz hareket ettiğinde karın duvarından küçük bir ayak ya da bacak hissedersiniz.
• Hormonsal değişiklikler sayesinde, emzirmeye hazırlanan göğüslerinizde daha da çok hassasiyet hissedersiniz.
• Vücudunuzun su tutmaya başlamasıyla, kalçalarınızın ve vücudunuzun üst kısmını ağırlaştırır.
• Daha sık sıcak basabilir.

SIKINTILARINIZI NASIL HAFİFLETEBİLİRSİNİZ?
İdrar yolları enfeksiyonları: Gebelik sırasında çok sık rastlanan bir durumdur. İdrar yolları enfeksiyonlarından uzak kalmak için bol su içebilirsiniz(minimum 10, 12 bardak). Su idrarınızı seyreltir ve idrar yollarınıza basınç yaparak temizler.
Sindirim güçlüğü: Progesteron hormonu sindirim sistemini gevşetir. Yiyecekler midede daha uzun süre bekler ve sizi rahatsız eder. Ağır yiyeceklerden sakının, az ve sık yiyin.
Göz kuruluğu: Göz kuruluğu hamileliğin ortasından itibaren oluşur. Gözlerinizin daha az nemli olduğunu, özellikle kontakt lens kullanıyorsanız gözlerinizin ışığa daha duyarlı olduğunu fark edersiniz. Bir eczacıdan gözlerinizi nemlendirecek bir damla alabilirsiniz. Ancak hamile olduğunuzu söylemeyi unutmayın.

DOĞUMA HAZIRLIKLAR
Rahminiz doğuma hazırlanmak içinde braxton hicks kasılmaları ve alıştırmalar yapar. Bu arada karnınız birkaç saniye sertleşebilir. Rahminiz hamile olmadığınız zamanlarda da sık aralıklarla kasılmaya başlar. Ama bu dönemde kaslarınızın çalıştığını hissedersiniz.
Anneye ve fetüse kan sağlamak için demir bakımından zengin besinler gerekir. Beslenme ile alabildiğiniz kadar demir almaya çalışın; yağsız kırmızı et, kümes hayvanları, mercimek, ıspanak diğer koyu yeşil sebzeler ve demir bakımından zengin tahıllar yemeniz gerekir. C vitamini demirin vücut tarafından emilme oranını arttırır. Aldığınız demir minerallerinin işe yarayabilmesi için C vitamini almayı ihmal etmeyiniz.

ANNENİN HİSLERİ
Artık karnınız daha çok belirgin olur ve hamile olduğunuzu bütün dünyaya göstermek sizin açınızdan oldukça keyifli olur. Ayrıca hamile olmak daha çok gurur verir.

HAMİLELİKTE İNSAN İLİŞKİLERİ
Herkes bunu böyle görmese de yabancı birinin size hamileliğiniz hakkında soru sorması bazen sizi keyiflendirse bile genelde pek tanımadığınız biriyle bu konuda uzun uzadıya konuşmaktan kaçınabilirsiniz. Hamileliğiniz belli olmaya başladıkça kendinize saklamaya alıştığınız birçok şey karşılaştığınız bütün insanlara açık hale gelir. Bunlardan biri cinsel olarak aktif olduğunuz, diğeri de bir eşiniz olduğu, bir diğeri ise yakın zamanda anne olacağınızdır. Birçok anne adayı bu konular hakkında konuşmaktan hoşlanmaz ve özel sorular soran yabancılara karşı kibar davranmaktan zorlanabilir. Sanki üzerinizde bana istediğini sor baskılı bir tişört var gibi hissedersiniz. Planlı bir gebelik mi, kız mı yoksa erkek mi bekliyorsunuz, doğal yollardan mı hamile kaldınız gibi sorulara maruz kalabilirsiniz. Ayrıca bazı insanlar size gebeliğe ilişkin bir sürü bilinen hikâye, kendi gebelik ve doğum hatıralarını ya da başkalarının doğum deneyimlerini anlatmaya hevesli olduklarını fark edersiniz. Hiç tanımadığınız bazı insanlar karnınıza dokunmak isteyebilir.

NE YAPABİLİRSİNİZ?
Özellikle çok yorgun oldunuz anlarda veya fiziksel bir rahatsızlığınız varken bu davranışlar sizi rahatsız edebilir. Öfkenizi kontrol etmeye çalışmak sizi daha rahat hissettirebilir. İnsanların iyiliğinizi istediğini düşünmek de sakinleşmenizde yararlı olabilir. Gebeliğiniz dünyanın en sevindirici olayı olduğu içinde ve sizi bunun içinde kutlamak istiyor olabilirler. İnsanlar içinizde taşıdığınız yeni bir canla ilgilenmelerinden dolayı gurur duymalısınız. Yakında herkes yeni doğan bebeğinize hayran olacak, siz de bu ilgiden mutlu olacaksınız. Şu anki ilgiyi bebeğinize duyulan hayranlık olarak değerlendirin. Onlarda sizin gibi bebeğinizin harika bir bebek olacağını düşünüyorlardır. İçinizde sizden bir parça büyüyor, hamileliğin keyfini çıkartın.

ÇALIŞIRKEN GEBELİK
Birçok organizasyonu anne adayının desteklemesine rağmen, gebelikte işle başa çıkmak ciddi bir mücadele ister. Bedeninizin diline kulak vermeniz, haklarınızı bilmeniz ve sizin için doğru dengeyi kurmanız bu dönemde ciddi bir önem taşır. Başka gebeler aynı işi daha iyi yapıyor diye ya da arkadaşlarınızın hamileyken ne kadar çok çalıştığına ilişkin anılarını temel alarak baştan çıkmayın, kendinizi frenleyin. Kendiniz ve bebeğiniz için doğru olanı yapın.
Yaptıklarınızda aşırıya kaçmayın. Bedeninizi dinleyin toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız ya da yoğun trafikle boğuşuyorsanız, hamile iken işe gidip gelmek daha da yorucu olabilir. Mümkünse haftanın bir kaç günü evde çalışabilirsiniz ya da trafiğin sakin olduğu zamanlarda trafiğe çıkabilirsiniz. Doğum öncesi sağlık iznini, işveren için ne kadar süredir çalışmakta olduğuna bakılmaksızın herkesin hakkı olduğunu biliniz. Bebek doğduktan sonra yapmak istediğiniz ne varsa almış olduğunuz kararlar üzerinde çok fazla durmayın. Bu evrede açık kapı bırakmak sizin açınızdan en iyisi olur.

BEBEĞİNİZ ARTIK 24 HAFTALIK
Bebeklerin tombul olduğunu düşünürüz ama rahim içinde geliştikleri dönemde esasen ince ve uzundurlar. 24 haftadan sonra, dolgunlaşıp gerçek bir bebeğe benzerler.
Daha sağlıklı görünmesinin sebeplerinden biri derisi artık saydam olmadığı içindir. Rahim içinde uzun zamandır koruduğu narin görüntüsünü kaybeder. Doğum sonrası vücut sıcaklığını düzenlemekte çok önemli role sahip olan kahverengi yağ tabakası hala gelişmeye devam eder. Bu tabaka kalınlaştıkça bebeğinizin poposu dolacak ve yuvarlaşacaktır. Zayıf yüzü gözlerini patlak gösterse de yüz hatları tamamen oluşmuştur. Eğer rahim içine bakabilme şansınız olsaydı, 16. hafta sonra doğacak bebeğinize şimdiden benzediğini görebilirdiniz.

BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİ
Bebeğinizin vücut sistemlerinin çoğu artık şekillenmiş ve işlevlerine başlamıştır. Doğana kadar kullanamayacağı akciğerleri dışındaki bütün organları çalışmaktadır. İçlerindeki hava kesecikleri (alveolleri) oluşmaya başlamasına rağmen akciğerleri henüz amniotik sıvı ile doludur. Beyin ve sinir sistemi hızla gelişir. Bilinçli düşünceyi kontrol eden hücreleri oluşur. Böylece bebeğiniz çevresinden, rahim dışındaki dünyaya ait hareket ve seslerden daha fazla haberdar olur.

BEBEĞİNİZ BÜYÜYOR
• 24 haftanın sonunda bebeğinizin gözleri açılıp kapanır.
• Kalp atışları dakikada ortalama 140 - 150’ye düşebilir.
• El ve ayak parmakları vardır. Fakat hafifçe perdelidir.
• Hala devamlı olarak amniotik sıvıdan yutup onu idrar olarak çıkartmaktadır.
• Bağırsaklarının içinde onu ilk dışkısı olan mekonyum oluşmaya başlar.
• Ciğerlerinin içinde küçük hava kesecikleri (alveolleri) oluşmaktadır.
• Bebeğinizin cildinde ter bezleri oluşur.
• Öksürüp hıçkırabilir.
• Lanugo adı verilen ince tüy tabakası koyulaşır. Cildi ise önceden olduğu gibi saydam değil artık kırmızıya dönüşmüştür.
• Birkaç hafta içinde fark edebileceğiniz bir uyku düzeni vardır.
• Bebeğiniz büyüdükçe plansentadaki kan damarları ona ihtiyaç duyduğunda fazla besi sağlar.

BEBEĞİNİZ KIZ MI, YOKSA ERKEK Mİ?
Belki de bebeğinizin cinsiyetine ultrasonografide öğrenmek istemeyebilirsiniz . Yine de bazı anne baba adayları bunu türlü işaretlerden tahmin etmeye çalışarak eğlenebilirler. Sizin ve eşinizin doğacak olan bebeğinizin kime benzeyeceğini merak etmeniz doğal bir olaydır.

BEBEĞİN CİNSİYETİNİ TAHMİN ETMEK
Cinsiyeti tahmin etmek için bazı geleneksel yollar vardır. Bunlar bilimsel yollar olmamakla beraber bununla hoşça zaman geçirebilirsiniz.
• Eğer kalp atışları istikrarlı bir biçimde 140’ın üzerindeyse bebek kızdır, 140’ın altında ise erkek olabilir.
• Karnınızı öne doğru taşıyorsa erkek, yanlarınız yuvarlak ise kız olabilir.
• Karnınızın üzerinde, ipliğe geçirilmiş bir iğne sallandırın. Yuvarlak hareketler erkek, iki yana doğru sallanırsa kız olabilir.
• Karnınız basket topu şeklinde olursa bebek erkek, karpuz şeklinde ise kız olabilir.

  • Bu haberi paylaşın:
YORUM YAZ
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Bu habere henüz bir yorum yapılmamıştır, ilk yorumu eklemek için yukarıdaki formu doldurunuz
Benzer Haberler
Disleksi Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri ve Tedavisi
Formül Mamaya Tahammülsüzlük Belirtileri
Bebekler için en iyi mama yoktur. Ancak bebeğe uygun olan mama vardır.


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=