Lütfen bekleyin..

Foto GaleriVideo Galeri


Hamilelikte 4.Ay

Ay Ay Hamilelik Belirtileri - Aylara Göre Gebelikte Meydana Gelen Değişiklikler

28 Ocak 2015 21:56
+ -

Gebelikte 4. Ay
Hamileliğin 4. ayında anne adayı neler yaşar?
Gebeliğin 4.ayı, anne adaylarının bir takım organ sistemlerindeki değişikliklerin ötesinde, ilk güzel hareketin yaşandığı aydır. Bu ayda bebek hareketleri ilk olarak hissedilmeye başlanır.
Anne adayı, ilk başta kas hareketi olarak hissetmekle beraber, yavaş yavaş bebeğin güçlü kol ve ayak darbelerini karnında hisseder hale gelir. Hatta baba adayları da, ellerini annenin karnına koyduğunda, bu hareketleri hissedebilir.
Bebeğinizin kol ve bacakları, yüzünün belli başlı bölümleri oluşmuştur. Bacakları kollarından daha uzundur. 12 haftalık haline oranla, normal bebeğe daha çok benzer. Ama yine de derisinin altındaki kan damarlarını gösterecek kadar şeffaf teniyle hala küçücüktür.
Cildin altındaki yağ tabakası henüz oluşmamıştır. Doğumdan sonra kucağınıza alacağınız tombul bebek olmak için de biraz daha zamana ihtiyacı vardır. Dış genital organları şekillenmiştir ve bu kademede ultrasonografi taraması yapılırsa uzman size kızını mı yoksa oğlunuz mu olacağını söyleyebilir.

BEBEĞİN GELİŞİMİ
Çok küçük olmasına rağmen, bebeğiniz hareket etme konusunda oldukça beceriklidir. Kol, bacak, parmaklarını büküp uzatabilir sıvı içinde tekme ve takla atabilir. Doğduktan sonra koordinasyonunu sağlamak ve geliştirmek için gerekecek hareketlerin uygulamasını yapar. Sinir sistemi hala gelişimini tamamlamadığından tam olmasa da kendi kontrolü sayesinde mimik çalışması da yapar. Kulaklarının içindeki minik kemikler de sertleşir, kalbinizin ve hatta sindirim sisteminizin sesini duyabilir.

AMNİOTİK SIVI
Bebeğinizin içinde olduğu, onu çevreleyen sıvıya amniotik sıvı denir. Bu durum ılık bir havuza dalıp sualtı hareketleri yapmaya benzer. Göbek kordonu bir dalgıcın solunum aleti gibidir. Çünkü gerekli oksijeni kan hücreleri yolu ile bebeğe iletir. Amniotik sıvı bebeğinizi rahim dışından gelebilecek darbelere karşı da korur.

BEBEĞİNİZ BÜYÜYOR
• Bu dönem hızlı bir büyüme dönemidir. 4 hafta içinde bebeğinizin boyu neredeyse iki katına çıkar. Ağırlığı ise yaklaşık 125 gr.a kadar yaklaşır
• El ayak tırnakları iyice şekillenir. Bazı bebeklerin tırnakları rahim içinde o kadar uzar ki, doğumdan sonra çabucak kesilip düzeltilmesi gerekir.
• Bu aşamada kız bebeklerin yumurtalıklarında yaklaşık 2 milyon yumurta bulunur. Bu sayı gebelik sürecince yükselir sonra düşer. Doğumda yaklaşık bir milyonu bulmasına rağmen 17 yaşına vardığında 200 bin adettir.
• Kulaklar oluşmaya başladıkları yer olan boyundan esas yerlerinde gelirler.
• Bebeğiniz amniotik sıvıdan biraz yutabilir ve böbrekleri bu sıvıyı idrara dönüştürür. Yaklaşık her saat başı mesanesini amniotik kesenin içine boşaltır.
• Bebek, zaman zaman rahmin içinde esner ve gerinir.
• Minicik kaşları ve kirpikleri vardır. Vücudunda ve yüzünde ince, yumuşak tüyler çıkar, başparmağını emebilir.
• İskeleti önce esnek kıkırdak oluşur sonra da sertleşir.
• Küçük küçük soluma hareketleri görülebilir.

İKİZ BEBEKLER
Eğer bebekleriniz ikiz ise bu aşamada kendinizi tek bebek bekleyen bir anneden farklı hissedebilirsiniz. Karnınızda ikizlerin olmasına rağmen her biri tek bir bebek ölçüsünde olabilir.

İKİZ BEBEKLERİN BÜYÜMESİ VE GELİŞMESİ
İkizleriniz aynı yöne doğru yatıyor olabilir ya da biri baş aşağı iken diğerinin de başı yukarıda olabilir. Bu aşamada rahim içinde birbirlerinin varlığından haberdar olacaklardır. Bazı durumlarda ikizlerden biri diğerinden daha fazla büyür bu durum, her iki bebekte de yaşanabilir. İkizler veya çoğul bebekler hamileliğin 26. haftasına kadar tek bebeklerle aynı ölçüde büyürler ancak, doğumda tek bebekten daha küçük olurlar.

  • Bu haberi paylaşın:
YORUM YAZ
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Bu habere henüz bir yorum yapılmamıştır, ilk yorumu eklemek için yukarıdaki formu doldurunuz
Benzer Haberler
Disleksi Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri ve Tedavisi
Formül Mamaya Tahammülsüzlük Belirtileri
Bebekler için en iyi mama yoktur. Ancak bebeğe uygun olan mama vardır.


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=