Lütfen bekleyin..

Foto GaleriVideo Galeri


Hamilelikte 3.Ay

Ay Ay Hamilelik Belirtileri - Aylara Göre Gebelikte Meydana Gelen Değişiklikler

28 Ocak 2015 21:52
+ -

Gebelikte 3. Ay
ANNEDEKİ DEĞİŞİKLİKLER
Belki de uzun zamandır bu noktaya ulaşmayı bekliyorsunuz, çünkü bu aşamaya gelmişseniz bundan sonra her şeyin yolunda gitme ihtimali yüksektir. Giysileriniz hafifçe dar gelmeye başlamış olabilir, fakat büyük ihtimalle hala hamile gibi görünmüyor olmalısınız. Hamile giysilerine birkaç hafta daha ihtiyacınız olmayacak.

KENDİNİZİ DAHA İYİ HİSSEDİYORSUNUZ
Yorgunluk ve gebelik bulantılarının sıkıntılarını çektiyseniz bu haftadan itibaren bu tür sıkıntılarınızın azalacağını müjdeleriz. Yarından itibaren her şeyin mükemmel olmasını beklemeyin, fakat bir iki hafta sonra daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz. Bu bir tür moladır ve kim bilir belki de uyuyakalmadan önce gebe haberlerini bile izleyebilirsiniz bu aşamada gebelikten alacağımız toplam kilonun %10’unun üzerinde almış olabilirsiniz. Bulantılardan dolayı kilo kaybettiyseniz endişelenmeyin bundan sonraki dönemlerde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve sağlıklı beslenerek arayı kapatacaksınız. Bir sıkıntı olursa doğum uzmanınızla görüşünüz.
Hamileliğin 3. ayında anne adayı neler yaşar?
Gebeliğin 3. ayında, anne adayı karnında büyümeyi net bir biçimde hissetmeye başlamaktadır.
İkinci ayda anlattığımız bulguların bazıları bu ayda hafifler, bazılarına da gebe bir miktarda alışmaya başlar.
Bulantı - kusma şikayetleri, bu ay içerisinde çoğu hastada gerilemektedir. Kusma şikayetleri, gebelerin çok az bir kısmında 5.aya doğru gidebilir. Bunlar ilaç tedavileriyle giderilmektedir.
3.ayda, gebeliğin takibi açısından çok önemli bir hafta vardır. Bu ayda, gebelikte bebeğin ense kalınlığı ölçümü, boy ölçümü, anneden alınan kanla beraber ikili test yapılmaktadır.
İkili test, gebelikte bebeğe ait herhangi bir genetik kusurun olup olmadığını tarayan bir testtir. Bu test sonunda bir risk skoru çıkar. Yüksek riskli çıkan gebeliklerde, kesin tanıya gitmek için, amniyosentez işlemi yapmak gerekir.
3.ay, ailenin ilk tereddüt ve korku yaşadığı ay olacaktır. Çünkü genetik teste göre risk eğer yüksek çıkarsa, anne adayı ve baba adayı stres altına girebilirler. Tarama testlerinde yüksek risk çıktığında hemen paniğe kapılmamak gerekir.
• Bebeğin gelişimini sağlayan hormonların üretimini plasenta devralır. Bunun sonucu olarak da düşük yapma riski azalır.
• Karnınızda, hormonların eseri olarak ‘linea nigra ’ adı verilen koyu renk bir çizgi oluşabilir. Bu çizgi doğumdan sonra yok olacaktır.
• Yüzünüzde chloasma ya da hamilelik lekesi denen koyu renk lekeler çıkabilir. Bunlarda doğumdan sonra yok olacaktır.
• Rahminiz büyüklüğü bir greyfurt kadardır.

SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER
Diş eti kanamaları: Hormonsal değişikliler sonucu meydana gelir. Fazla kuvvetli fırçalamamaya özen gösterin, diş sağlığınıza önem verin ve özen gösterin. Ücretsiz diş bakımı hakkınızdan yararlanın ve düzenli kontroller yaptırın.
Sık idrara çıkma: İdrarınızı yaparken öne doğru eğilerek mesanenizi tamamen boşaltmaya çalışmanız, idrara çıkma sıklığınızın azalmasına yardımcı olur. Sık idrara çıkmamak için su içmeyi ihmal etmeyin; hamile iken vücudunuz suyun daha azına değil daha fazlasına ihtiyaç duyar.
Büyüyen göğüsler: Hormonların sebep olduğu bu değişiklik sizi rahatsız edebilir bu yüzden kaliteli bir sutyen alın ve bedeninize göre ayarlatın.
Cilt problemleri: Aşırı salgılanan hormonlar akneye sebep olabilir. Cildinizi daha sık temizleyin. Taze meyve ve sebze suları tüketmeye çalışın.

ANNENİN DUYGULARI
12 Haftaya ulaştığınız artık düşük yapma ihtimali iyice azaldığı için, herhalde oldukça rahatlamışsınızdır. Fakat şimdi bazı tanı testleri ilgili endişeleriniz olabilir. Şunu da unutmayın sizin psikolojik olarak rahat olmanız demek bebeğinizin daha sağlıklı bir şekilde gelişip büyüyeceği anlamına gelir. Bu dönemde duygularınız aşırı yoğun olabilir kendinizi iyi hissettirecek ve sizi yormayacak etkinlikler yapmanızda yarar var.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?
Bazı anne adayları bu ilk yansılanım taramasını bebeklerini ilk kez görme şansı olarak değerlendirir. Ancak bazıları çıkabilecek neticeler için de kaygılanır. Aslında her anne adayı bebeğinin sağlığını konusunda endişe yaşar ama her şeyin iyi gitme ihtimali çok yüksektir. Doktorunuz tarafından gerekli görülen çeşitli testler hakkında sağlık uzmanınızla konuşun hangilerinin yapılmasını uygun bulduğunuzdan emin olun. Eğer siz ya da eşiniz bu tarama testlerinin her hangi birini yaptırmak istemiyorsanız, reddetme hakkına sahipsiniz.

ULTRASONOGRAFİ TARAMASI
Gebeliğin 11 – 13 haftaları arasındaki zaman diliminde büyük bir ihtimal sizden bir ultrasonografi taraması istenecektir. Burada amaç, gebeliğin doğum tarihini belirlemek ve plasentanın yerini kontrol etmektir. Ayrıca down sendromu belirtisi olup olmadığını anlamak için de bebeğinizin ensesindeki katmanlara bakılarak ense taraması denilen tarama yapmaktır. Bu durumu aynı zaman çoğul gebelik olup olmadığını da belirler. Gebeliğin bu aşamasında yapılan yansılanım taramaları genellikle vajinadan yapılır. Bu yöntem doktorunuza rahminizin içinde olabilecekleri net şekilde görme imkânı sağlar. Eğer tarama karından yapılacaksa bebeğin görüntüsü daha net alınabilmesi için sizden bol su içmeniz istenebilir. Bu taramayı yaptırmak size acı vermez. Bu tarama, bebeğinizi görmek için ilk fırsatınızdır. Bu her iki ebeveyn içinde de unutulmaz bir andır. Sosyal güvenceniz varsa ücretsiz, yoksa ücret karşılığında bu işlemi yaptırabilirsiniz.

BEBEKTEKİ DEĞİŞİKLİKLER
Düşününce olağanüstü bir durum, 12. haftadan itibaren bebeğiniz tamamen şekillenmiş minik bir insan artık. Bundan sonra biraz daha büyüyecek ve vücudunun çeşitli sistemleri olgunlaşacak. Buna rağmen gelişiminin en etkili aşamasını şimdiden tamamlanmıştır. İçinizde, derinlerde bir yerlerde, minicik tekmeler atan bir bebek yaşamaktadır.

BEBEĞİNİZ NASIL?
Birkaç ay içinde göreceğiniz yüzü, hızla şekillenmektedir. 12.hafta bebeğinizin çenesi, alnı, minik bir burnu vardır. Gözleri kapalı ve birbirlerinden oldukça ayrık durmasına rağmen başın ön tarafından asıl yerlerine gelirler. Bebeğinizin kulakları başının üst kısmına yerleşmiş ve dış kulakları iyice gelişmiştir. Gelişen kas kontrolü onun dudaklarını büzüp kaşlarını çatabilmesi için alnını buruşturabilmesini sağlar. Anneyle bebeğini birbirine bağlayan göbek kordonu hayati destek olan oksijenin bebeğe geçmesinde köprü vazifesi görür. Artık iyice gelişmiş olan elleri, tutmaya başlar ve göbek kordonu onun yakalayıp kavradığı ilk oyuncağı olur.

BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİ
8-12. Hafta arası, bebeğinizin gelişimi açısından özellikle önemli bir dönemdir. O minicik fetüsün içinde, tamamen çalışmasa bile organların tümü mevcuttur. Kalp vücuda kan pompalar, mide ağız ve bağırsaklara bağlıdır ve gelişmektedir. Beyni oluşturacak olan hücreler hızla çoğalmakta ve olması gereken yerlere doğru hareket etmektedir. Aynı zaman bebeğin başı, beyninin gelişmesi ve uyum sağlamak için genişler. Bu sırada rahminizde bir tepecik fark edersiniz işte bu tepecik sizin bebeğinizdir. Bu aşamada bile fetüs tanınabilecek kadar insana benzer (insanı dehşete düşüren bir duygudur bu) tabi ki hala miniciktir. Boyu yaklaşık 6 santimdir. Biçimi mürdüm eriğine benzer.

BEBEĞİNİZ BÜYÜYOR
• Henüz tam olarak hissetmiyor olsanız bile, bebeğiniz oldukça aktiftir. Rahmin içinde gerilir ve karında tekmeler artar.
• Doğduğu zaman süt emmeye hazır olmak için, çevresini saran amniotik sıvıdan minik miktarlar yutar.
• İdrarını yapar. Bu da amniotik sıvıya karışır.
• Kolları şimdiden dirsekleri kıvrılabilecek kadar iyi gelişmiştir.
• El ve ayak bilekleri vardır.
• Minik tırnakları oluşmuştur.
• Başı hala vücuduna göre çok büyüktür, yaklaşık olarak vücudunun yarısı kadardır.
• El ve ayak parmakları artık birbirinden ayrı ve perdesizdir.
• Ultrasonografik bir inceleme ile cinsiyetini söylemek henüz mümkün değildir, cinsel organlarının dış bölümleri gelişmiştir. Bebeğinizin yumurtalıkları ya da testisleri oluşmuştur.
• Henüz açılmamalarına rağmen, gözkapakları gözlerin üzerinde şekillenmiştir.
• Kulak memeleri vardır.
• El ayak parmaklarını bükebilir ve yumruk yapabilir.

PLASENTA
12. Haftaya ulaştığında plasenta tamamen şekillenerek gebeliği destekleyen bütün önemli görevleri devralacak duruma gelir. İşte bu yüzden düşük riski ortadan kalkmaya başlar, yorgunluk ve bulantılar azalır.

PLASENTA NEDİR?
Gebeliğin bu aşamasında plasenta, bebeğinizden biraz daha büyüktür. Kalın, genellikle üst tarafından rahme yapışık disk şeklinde bir organdır. İlk haftalar plasenta, bebeğinizin yeterince beslenebilmesini garantilemek için bebeğe oranla daha hızlı gelişir. Daha sonra bu durum değişir, bebeğiniz doğduğundan plasentanın ağırlığının yaklaşık altıda biri kadardır ve boyutu yemek tabağı boyutlarındadır. Plasenta, doğum sırasında bebek doğduktan sonra vücuttan dışarı atılır.

PLASENTANIN GÖREVLERİ NELERDİR?
Plasenta bebeğiniz doğana kadar onun bütün ihtiyaçlarını sağlar. Gebeliği desteklemek için gerekli hormonları üretir, rahmin sağlığını korur, hatta göğüsleri süt vermeye hazırlar. Yediğiniz besinleri, havayla aldığınız oksijeni kan aracılığıyla büyüyen bebeğinize ileten gelişmiş ve filtre sistemidir. Ayrıca bebeğin atık ürünlerini tahliye eder.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?
Plasenta, bebeğinizi toksinlere karşı korur. Ancak bazı ilaçların ve alkolün bebeğe geçmesine engel olamaz. Bu nedenle bebeğinize zarar vereceğini tahmin ettiğiniz maddeleri sınırlı miktarda almanız ya da hiç kullanmamanız önemlidir. Sigara içmek plasentanın etkinliğini azaltır ve böylece bebeğiniz toksinlere karşı korunmasız kalır.

  • Bu haberi paylaşın:
YORUM YAZ
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Bu habere henüz bir yorum yapılmamıştır, ilk yorumu eklemek için yukarıdaki formu doldurunuz
Benzer Haberler
Disleksi Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri ve Tedavisi
Formül Mamaya Tahammülsüzlük Belirtileri
Bebekler için en iyi mama yoktur. Ancak bebeğe uygun olan mama vardır.


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=