Lütfen bekleyin..

Foto GaleriVideo Galeri


Hamilelikte 2.Ay

Ay Ay Hamilelik Belirtileri - Aylara Göre Gebelikte Meydana Gelen Değişiklikler

28 Ocak 2015 21:49
+ -

Gebelikte 2. Ay
Hamileliğin 2. ayında anne adayı neler yaşar?
Gebeliğin 2. ayı, anne adayının gebeliğinin farkına vardığı bir ay olacaktır.
Günümüzde gebelik, kanda yapılan gebelik testiyle çok erkenden tespit edilebilmektedir. Ama kişiler kendilerinde olan değişikliğin farkına çok varamamaktadır.
İkinci ayla beraber annenin dolaşım, solunum, mide-bağırsak sistemlerinde değişiklikler başlar. Solunum hızı artar, hastaların tansiyonları daha düşük seyreder. Bu gebelikteki fizyolojik tansiyon düşüklüğüdür. Kalp atım hızı artış gösterir.
Gebeliğin ikinci ayında sindirim sisteminde de bir takım değişiklikler olabilir, ama bu kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişilerde, bağırsak sisteminin daha aktif çalışması dolayısıyla ishale eğilim olmakla birlikte, bir çok anne adayı aslında kabızlık sorunu yaşar.
Vücut ısısına yansıyan bir takım değişiklikler olmaktadır. Her gebelikte, vücut ısısı normalin yaklaşık 1 derece üzerinde seyreder. Bu da gebelerde genelde sıcağa karşı tahammülsüzlükle sonuçlanır. Yaz aylarında gebelik yaşayan kadınlar bundan biraz daha fazla rahatsızlık duyabilirler.
Bu ayda, anneye ait kan, idrar ve mikrobik testler, tiroid hormonu testler, kan şeker testleri yapılmaktadır. İkinci ayda fasulye diye tabir edilebilecek küçük embriyonun ultrason görüntüleri ortaya çıkmaktadır.

BEBEĞİNİZİN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ
Bebeğiniz henüz çok minik, boyu 2,5 cm’ nin altında. Burun delikleri, dudakları, ağzı ve diliyle yüzü insan yüzüne benzemeye başlamıştır. Başı ve yüzü en geniş bölümü oluştur ve kuyruğu da bu ayda alt kısma doğru bükülür. Bu aşamada bebek biraz kurbağa yavrusuna benzer.
Tomurcuklanmalar şimdiden görünmeye başlar. Kol ve bacakları oluşmaya başlar, elleri ve ayakları oluşturacak yumrular da yerli yerindedir. Bebeğiniz vücudunu oluşturan cilt hücreleri ince tabaka ile kaplı olmasına rağmen hala yarı şeffaftır. O şimdi bir üzüm tanesi kadar ve rahminiz içinde hareket etmeye başlamıştır ve bu hareketleri sizin hissetmeniz birkaç haftayı bulacaktır.

BEBEĞİNİZ BÜYÜYOR
• 8 haftadan itibaren, bebeğiniz embriyoluğu bitirip fetüs olarak tanımlanmaya başlar. Fetüs Latince genç anlamına gelir.
• Bu aşama, küçük kuyruk neredeyse tamamen kaybolur.
• Kalbi şimdiden atmaya başlar ve bu durum artık ultrasonda görülür.
• Bu durum bebeğinizin kalbinin pompalama işlevi sayesinde kanının küçük vücudunda dolaştığı anlamına gelir.
• Kalbinin 4 odacığı vardır ve dakikada yaklaşık olarak 180 kez atar bu da bir yetişkin kalp atışlarının neredeyse iki mislidir.
• Bebeğin yaşam destek sistemini oluşturacak olan plasenta hızla gelişir ve rahim duvarının bir bölümünde yoğunlaşır.
• Bebeğinizin içinde büyüdüğü rahim henüz bir tenis topu büyüklüğündedir.
• Bebeğiniz el ve ayak parmakları gelişmeye başlar, fakat el ve ayak parmakları 8. haftada hala hafifçe perdelidir.
• Kolları bacaklarından daha hızlı geliştiği için doğumdan sonra da el-kol kontrolünü bacaklarınınkinden daha önce geliştirecektir.
• Alt ve üst çenede onar adet diş tomurcuğu şekillenir. Bunlar bebeğin dişlerini oluşturacaktır.

GEBELİKTE BESLENME
Hamilelik boyunca iyi bir diyet hem bebeğinize hem de size faydalı olacaktır. Bebeğiniz tüm besinleri sizden alır, bu yüzden sağlıklı beslenme ikinizin de güçlenmesini sağlar.

ANA KURALLAR
Dengeli beslenme, yaşam boyunca sağlıklı olmanın başlıca koşuludur. Hamilelerde diyet çok önemlidir. Hamileyken günde ortalama 300 kaloriye ihtiyaç duyulur. Bundan fazlasına ihtiyaç yoktur, fakat yine de ilk üç ay boyunca folik asit almanız gerekmektedir. Peklik gebelikte sık rastlanan bir problem olduğundan lif açısından zengin gıdaları ve taze meyveler tüketmelisiniz. Şişmanlatıcı, yağ ve şeker oranları yüksek; besleyici nitelikleri düşük olan hazır gıdaları tüketmeyiniz.

AŞERMEK
Hamileyken bazı gıdaları canınızın istemesi oldukça sık rastlanır. Böyle bir durumda, bedeninizin sesini dinleyin canınızın istediği besinlerden abartmadan sağlıklı bir şekilde tüketerek kendinizi şımartın.

YENİLMEMESİ GEREKEN GIDALAR
Gıdalardan enfeksiyon kapma oranı düşük olmasına rağmen aşağıdaki gıdaları tüketmemekte yarar vardır. Tüketilmemesi gereken gıdalar şunlardır:
• Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri. Özellikle yumuşak ve mavi damarlı peynirler.
• Az pişmiş yumurta ve kümes hayvanları.
• Sakatat ve sakatattan yapılmış ürünler
• Az pişmiş et ve patates.
• İyice ısıtılmamış önceden hazırlanmış gıdalar.
• Ayrıca kafein kullanımını da sınırlayın ve alkol kullanmamaya özen gösteriniz.
• Bütün sebze meyveleri yemeden önce ya da pişirmeden önce iyice yıkayınız.

  • Bu haberi paylaşın:
YORUM YAZ
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Bu habere henüz bir yorum yapılmamıştır, ilk yorumu eklemek için yukarıdaki formu doldurunuz
Benzer Haberler
Disleksi Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri ve Tedavisi
Formül Mamaya Tahammülsüzlük Belirtileri
Bebekler için en iyi mama yoktur. Ancak bebeğe uygun olan mama vardır.


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=